ابتکارجالب عشایرسیب وسورانی درکاشت محصولات جالیزی
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۰۰:۱۴
کد مطلب: 23447
 
یکی از عشایر شهرستان سیب و سوران موفق شدبیش از ۵۰ تن انواع محصولات جالیزی را زیر کشت ببرد.
 

به گزارش سیب وسوران؛محمدحسین گمشادزهی ، یکی از عشایرخوش فکر شهرستان سیب و سوران می باشد که در منطقه عشایری دوربن(پهره) این شهرستان زندگی می کند او با تجربه خویش اقدام به کشت ده هکتار انواع محصولات جالیزی بویژه خربزه و هندوانه به روش کشت دیم کرده و موفق شده امسال ۹۰ درصد این میزان محصول را برداشت کند.

وی دراین زمینه می گوید: برای این کارجلوی رودخانه کوچک کنار محل زندگیم را با هدف جمع شدن خاک رس به مدت سه سال مسدود کردم تا به اندازه کافی خاک رس در این محل جمع شود سپس اقدام به کاشت بذر در این محل کردم.

گمشادزهی خاطرنشان کرد: کشت موفق آزمایشیم در سه هکتارعاملی شد بر گسترش این کار، به نحوی که امسال توانستم قریب به ده هکتار را زیر کشت هندوانه و خربزه و برخی دیگر از محصولات جنبی ببرم.

IMG_7933

فرزندان خانواده نیزعلی رغم داشتن مشاغل دیگر،به کمک پدرشتافته واو را دراین حرکت عظیم یاری کردند.

محمدصالح گمشادزهی فرزنداین کشاورز خوش فکرنیز بیان کرد:کشت موفق آزمایشی هندوانه و خربزه درسال گذشته عامل مهمی برای گسترش فعالیت‌هاوموفقیت پدرم در سال‌جاری شد.

وی عنوان کرد: امسال نزدیک به ۱۰ هزار هکتار زیر کشت هندوانه و خربزه و دیگر محصولات قرار گرفته است.

 

IMG_7938

 

IMG_7930

گفتنی است، برداشت بیش از ۵۰ تن انواع محصولات جالیزی توسط این کشاورز جامعه عشایری در شهرستان سیب‌و‌سوران می‌تواند گامی بلند در راستای نهادینه کردن فرهنگ خودکفایی و اقتصاد مقاومتی در سطح جامعه باشد.

 
 
 
 


معادله امنیتی: *