گزارشی از رمضان درسیب وسوران:
آیین مردمان بلوچستان در ماه رمضان / ازنماز تراویح تا سنت نیکوی حق پهلی
جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۳:۰۱:۳۳
کد مطلب: 40333
 
سفره های مساجدماه رمضان در این مناطق از همراهی تمامی مردم محله رونق می گیرد . اینجا رسم بر این است که داشته هایت را، هر چقدر که داری با دیگران تقسیم کنی ، پس نزدیک غروب هر کس هر چه دارد به مسجد می آورد و با هم افطار می کنند.
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیب وسوران ، آداب و رسوم ماه مبارک رمضان یکی از مباحث مهم فرهنگ مردم شهرستان سیب و سوران است که به واسطه قدمت خود، از قداست ویژه ای برخوردار است. این روزها بسیاری از این سنت‌های زیبا کم رنگ تر شده و از آنجا که این رسوم زمینه ساز همبستگی در میان مسلمانان است، اهمیت فراوانی دارد.

اینجا سیب و سوران سرزمین مردمان ساده و صمیمی  است.

ماه رمضان فرصتی از جانب خداوند برای جبران است. با آمدنش حال مردم را دگرگون می کند که جز با ذکر و یادخدا آرام نمی گیرند.

امسال ماه رمضان در گرمترین فصل میهمان مردم است. اما مشتاقانه منتظر آمدن او هستند.
از نیمه شعبان جنب و جوش خاصی برای به پیشواز رفتن ماه رمضان در میان مردم این شهرستان مشاهده می‌شود و خود را برای انجام فرایض دینی این ماه آماده می کنند، از جمله می‌توان به این موارد اشاره داشت:

پیشواز رمضان

پیش نمازان مساجد از آداب استقبال از ماه رمضان می گویند و سه روز پایانی ماه شعبان را روزه می گیرند تا به پیشواز ماه خدا بروند.

خانه تکانی و نظافت

قبل از فرارسیدن این ماه، مردم به زدودن آلودگی از چهره خانه می‌پردازند که این پاکیزگی تنها به محیط خانه محدود نگشته، نظافت اماکن عمومی‌ محله و مساجد جهت برگزاری مراسمات گوناگون ماه رمضان و همچنین در امر نظافت شخصی نیز، همگان اهتمام می‌کنند.

تهیه مایحتاج رمضان

تهیه مایحتاج ماه مبارک رمضان با جدیت تمام انجام میگیرد، زیرا در این ماه کسب و کار تقریباً کمتر می‌شود و مردم بیشتر از هر کاری به عبادت می‌پردازند و لازم  است که مایحتاج خود را قبل از ماه مبارک تهیه تا بتوانند با آسودگی در مراسمات ویژه این ماه شرکت نمایند.

تشخیص وقت سحر

حلال ماه روئیت شده، منادی در بلندگو و گوینده ها در تلویزیون خبر آمدن رمضان را می دهند میهمانی خداوند آغاز می شود.

در هنگام سحر نیز یک نفر در بلندگوی مسجد اعلام و مردم را برای سحری بیدار می نماید .

افطار

زبان روزه و تدارک آب برای نخل های تشنه و نان برای خانواده گرسنه  از رسوم دیرینه ی مردان و زنان این سرزمین است.

از نیمه های روز زنان شروع به پخت و پز می کنند.

غذاها و خوراکی های محلی افطار که معمولا در تمامی خانه ها یافت می شود: سمبوسه ، پکوره ، سیوه ای ، حلوا،ژله، شربت، میوه،  نان و خرما که در دیگر ماههای سال تقریبا طبخ نمی شود..

این خوراکی ها آنقدر جذاب و پر عطر و بو هستند که مردم منتظرند وقت افطار زودتر برسد .

این مردم در کنار دعا و شکرگزاری به درگاه خداوند در کنار ذکر و عبادت ، مهربانی و کمک به دیگران را هرگز فراموش نمی کنند.

یکی از برکات این ماه بزرگ این است که تمامی خانواده ها در این ماه در منازل خود سفره های رنگین دارند و همسایه ها قبل افطار برای یکدیگر افطاری می برند و انواع خوراکی ها را با یکدیگر رد و بدل می کنند.

سفره های مساجدماه رمضان در این مناطق از همراهی تمامی مردم محله رونق می گیرد . اینجا رسم بر این است که داشته هایت را، هر چقدر که داری با دیگران تقسیم کنی ، پس نزدیک غروب هر کس هر چه دارد به مسجد می آورد و با هم افطار می کنند.

به محض گفتن اذان چه او که غذایی آورده و چه او که غذایی نداشته، همه با هم پای سر سفره خداوند می نشینند ،انگار روزی تمامی این مردم با هم تعریف می شود.

این رسم در همه جای بلوچستان دیده می شود.

IMAG0252 IMAG0256

مراسم ویژه ماه رمضان،

مردم این شهرستان عاشق راز و نیاز با خداوند هستند . بی دلیل نیست که پس از نماز عشا نماز تراویح می خوانند . نمازشان را به درازا می کشانند تا دل معبود خود را به دست آورند. این نمازبیست رکعت دارد.

در بعضی مساجد نیز نماز تراویح حافظی خوانده می شود ، پیش امام حافظ کل قرآن است و هر شب یک جز از قرآن در نماز خوانده می شود و به این ترتیب در پایان ۳۰ شب ماه رمضان تمام قرآن خوانده شده است.

در این ماه مردم زکات دارایی های خود را با توجه به اعلام و فتوا می پردازند.

در اکثر مساجد امام مسجد صبح و شب به تعلیم و تربیت کودکان و تدریس موارد مذهبی مشغول است و مردم بیشترین وقت خود را صرف عبادت و مسائل مذهبی می کنند .

در اکثر مساجد برنامه‏ هاى منظم قرائت قرآن برپاست.

IMG-20160617-WA0007

عید فطر

جشن رمضان هم با دیگر اعیاد متفاوت است.با نماز وشور لبخند و دعا آغاز می شود.

مردم برای شرکت در نماز عید فطر از هم پیشی میگیرند.پیشی گرفتن در عبادت و پهلی (آغوش باز کردن و بغل گرفتن) از رسوم دیرینه ی این منطقه است. اگر از کسی دلگیر باشی و یا باعث رنجش کسی شده باشی در عید فطر بهترین زمان برای دلجویی و بخشش است.

در مراسم حق پهلی اگر آغوشی باز شد و به مهر تو را بغل گرفت دیگر نه به حرف نه در سخن، از ته دل هر چه دلخوری هست بخشیده می شود.

این آیین مردمان مهربان بلوچ است. نماز که تمام شود تمامی بدی ها فراموش می شود و مهربانی در دل مردان جاری می شود.

مردم این شهرستان بعد از نماز عید فطر با رفتن بر سر قبور از دست رفتگان از آن ها یاد می کنند و با صله ی رحم حق پهلی بجا می آورند.

دراین روز نیزهمچنین دادن فطریه به مساکین ونیازمندان طبق فتوایی که داده می شود انجام می گیرد.

index

 

 
 
 
 


معادله امنیتی: *