حجاب دونماینده زن ترکیه پس ازبازگشت ازحج
دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۴:۵۳
کد مطلب: 4550
 
دو نماینده زن عضو حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه اعلام کردند از این پس با حجاب اسلامی روسری در جلسات پارلمان شرکت خواهند کرد.
 

دالبوداک که جوان ترین نماینده پارلمان ترکیه است اعلام کرده است در نخستین حضور خود در جلسه پارلمان در ۳۱ اکتبر (۳ روز دیگر) با حجاب اسلامی حضور خواهد یافت.
گولای سامانجی” نماینده شهر قونیه و” نورجان دالبوداک” نماینده شهر دنیزلی در پارلمان ترکیه که به تازگی از سفر حج تمتع برگشته اند اعلام کردند از این پس با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان شرکت خواهند کرد.

طبق قانون لاییک جاری بر ترکیه در ۹۰ سال گذشته حضور بانوان با حجاب اسلامی در اماکن دولتی نقض اصول لاییک شناخته می شد اما این نمایندگان زن معتقدند لغو قانون منع حجاب که اخیرا در بسته ای اصلاحی از سوی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ارایه شده است، راه را برای حضور آنان با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان باز می کند.

گفتنی است اولین و آخرین تجربه حضور یک زن محجبه در جلسات پارلمان ترکیه به ماجرای حضور ” مروه کاواکچی” نماینده عضو حزب منحله رفاه در پارلمان در سال ۱۹۹۹ باز می گردد که با ” هو کردن” و مخالفت نمایندگان دیگر احزاب لاییک مجبور به ترک جلسه پارلمان شد.

از این دو نماینده زن خانم گولای سامانجی یک زن محجبه است که بیرون از جلسات پارلمان حجاب اسلامی دارد اما به دلیل منع حضور در پارلمان با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان کشف حجاب می کرد اما خانم نورجان دالبوداک به دلیل تشرف به حج تمتع می خواهد از این پس حجاب اسلامی خود را رعایت کند.
وی سال گذشته نیز پس از بازگشت از سفر حج به حضور با روسری در جلسات پارلمان ابراز تمایل کرد اما نیت خود را عملی نکرد.

اما این بار دالبوداک که جوان ترین نماینده پارلمان ترکیه است اعلام کرده است در نخستین حضور خود در جلسه پارلمان در ۳۱ اکتبر (۳ روز دیگر) با حجاب اسلامی حضور خواهد یافت.

در صورت حضور این دو زن با حجاب اسلامی در پارلمان ، این نخستین بار در تاریخ جمهوری لاییک ترکیه در ۹۰ سال گذشته است که زنی با حجاب اسلامی در جلسات پارلمان شرکت می کند.

“گولای سامانجی” که یک زن محجبه است تا کنون مجبور بود در جلسات پارلمان کشف حجاب کند

1673506_601
1673507_516

1673507_516
1673508_560

“نورجان دالبوداک” جوان ترین نماینده عضو پارلمان ترکیه سه روز دیگر می خواهد با روسری در جلسه پارلمان حضور یابد.

1673509_792
1673509_792

1673510_277

 
 
 


معادله امنیتی: *