اقتصاددان مطرح کشور عنوان کرد؛
تولید قربانی سیاست زدگی/ یک میلیون کارگر در دولت یازدهم بیکار شدند
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۵۰:۳۱
کد مطلب: 45845
 
اقتصاددان مطرح کشور با اشاره به وعده دولت یازدهم مبنی بر اینکه باید صد درصد مراکز تولید فعال شوند، گفت: این وعده ای بر زمین مانده است چرا که به جای بهتر شدن تولید وضع آن بدتر شد و ۶۰ درصد کارخانه ها تعطیل شدند.
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیب و سوران، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابراهیم رزاقی با اشاره به وعده های دولت یازدهم مبنی بر کمک به چرخش چرخ تولید در گفتگو با صبح توس، بیان کرد: دولت یازدهم وعده داده بود که صد درصد مراکز تولیدی فعال خواهند شد در حالیکه واقعیت امر این است که بعد از روی کار آمدن دولت حدود ۶۰ درصد کارخانه ها تعطیل شدند و وضعیت تولید بهتر که نشد هیچ، بدتر هم شد.

 

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید پیگیر چالش های پیش روی تولیدکنندگان باشند، افزود:  در دوران دولت یازدهم حدود ۶۰۰ هزار تا یک میلیون کارگر، کار خود را از دست دادند و دولت تمام توان خود را به کار گرفت تا میزان حقوق کارگران کمتر از میزان تورم افزایش پیدا کند و عملا این اقدام برای این صورت گرفت تا از کارفرما حمایت کرده، هزینه های تولید کمتر شود و کارگران بیکار نشوند. این در حالی است که کشورهای غربی برای حمایت از تولید به کارگرانشان یارانه می دهند.

 

این دکترای اقتصاد عنوان کرد: سیاست تعدیل اقتصادی که از پایان جنگ تحمیلی در پیش گرفته شد، ما را به سمت خام فروشی هدایت کرد و سبب شد در این مسیر حمایتی هم از تولید صورت نگیرد.

 

به اعتقاد وی کشور ضعف های اقتصادی بسیاری دارد مانند عدم دریافت مالیات از فعالان غیرتولیدی که سبب شده  سود دلالی و واردات در این کشور ۲۰۰ درصد شود.

 

رزاقی گفت: سود بالای دلالی در کشور ما در حقیقت چوبی لای چرخ تولید است و باعث می شود، هیچ گاه وضعیت تولید رو به راه نشود زیرا تولیدکننده داخلی در نهایت ۲۰ درصد سود می برد پس مجموعه این عوامل در کنار هم بخش تولید را دچار مشکلات عدیده کرده است.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت می باید از فعالیت های غیرتولیدی مالیات دریافت کند، ادامه داد: این مسئله می تواند به تولید کشور کمک کند. خام فروشی کمکی به کشور و تولید کنندگان ما نمی کند اما بهره گیری از نسخه اقتصاد مقاومتی و پیاده سازی آن می تواند وضعیت تولید را در کشور اصلاح کند.

 

 
 
 


معادله امنیتی: *