پترونک؛ گیاه نادری که پس از بارش رحمت الهی در طبیعت سیب و سوران خودنمایی می کند
پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ساعت ۰۶:۵۰:۱۵
کد مطلب: 45912
 
این گیاه کوچک و خوردنی طول عمری حدود یک تا دوماه دارد، که معمولا پس از بارش باران های زمستانی از بهمن ماه شروع به رشد می کند و تا نیمه های اسفند ادامه دارد.
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیب و سوران، زمین، قطعاتى مجاور یکدیگر است که هر قطعه اى استعداد خاص خود را داراست.

ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیباى طبیعى، راهى ساده، ولى مهم، جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمى است.

طبیعت زیبای سیب و سوران در پی بارندگی های اخیر و بعد از سرمای خشک و خشن زمستان و در اواخر بهمن و اسفند ماه کم کم رو به هوایی دلپذیر و فضایی سر سبز به اصطلاح مردم این منطقه (بهارگاه) می رود .

در این ایام دشت ها و باغات کم کم محل رویش انواع گیاهان و سبزی های خوردنی می شود، ازجمله این گیاهان و سبزی ها پترونک است.

این گیاه کوچک و خوردنی طول عمری حدود یک تا دوماه دارد، که معمولا پس از بارش باران های زمستانی از بهمن ماه شروع به رشد می کند و تا نیمه های اسفند ادامه دارد .

رویش این گیاه در منطقه شور و شوق خاصی بین مردم ایجاد می کند، در این مدت بسیاری از مردم  مخصوصا زنان و کودکان برای پیدا کردن پترونک و گردش و تفریح با پدران وهمسرانشان به سوی دشت های اطراف می روند و چندین ساعت و گاهی نصف روز مشغول چیدن این گیاه خوشمزه می شوند.

عده‌ای از مردم با جمع‌آوری این گیاه و فروش آن به کسب درآمد می‌پردازند و بازار فروش این محصول پررونق است.

اگر در مسیر سراوان به سیب و سوران تردد داشته باشید حتما با کودکانی که با پلاستیک های پر از این گیاه جهت فروش در کنار جاده ایستاده اند، برخورد خواهید کرد.

این گیاه معمولا به صورت خام مثل سبزی و گاهی هم به صورت پخته نیز مصرف می شود .

در اواخر فصل پترونک این گیاه گل های زرد قشنگی می دهدبه نام (پُلّ)، که این گیاه را از راه دور هم به جوینده اش نشان می دهد.

شکوفه های خوشرنگ این گیاه کمیاب و نادر را می توان در کنار هم قرار داد و به عنوان یک دسته گل بسیار کوچک و ظریف استفاده نمود، دسته گلی که شاید در هیچ گل فروشی نتوان آن را پیدا کرد.

اگر در فصل بهار به سیب و سوران آمدید طعم این گیاه را حتما بچشید.

 

download (1) download (2) index petrink3-450x275 photo_2017-02-15_21-47-32

انتهای پیام/

 

 
 
 


معادله امنیتی: *