معاون شبکه بهداشت و درمان سیب و سوران خبر داد
تالاسمی شایع ترین بیماری خونی در سیب و سوران/ این شهرستان فاقد مرکز انتقال خون است
پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۵۴:۲۷
کد مطلب: 46174
 
معاون شبکه بهداشت و درمان سیب و سوران با بیان اینکه تالاسمی شایع ترین بیماری خونی در این شهرستان است، گفت: شهرستان سیب و سوران فاقد مرکز انتقال خون است.
 

به گزارش سیب و سوران، سلولهای قرمز خون انسان وظیفه اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف بدن را به عهده دارند که این کار را از طریق ماده ای در درونشان به نام هموگلوبین انجام می دهند.

 گلبول قرمز باید به میزان کافی آهن داشته باشند تا بتوانند اکسیژن را حمل و همچنین تعداد و شکل ظاهری هموگلوبین باید سالم و طبیعی باشد.
 اگر تعداد گلبول های قرمز خارج از محدوده طبیعی باشد و یا قسمتی از ساختمان گلبول معیوب باشد، عمرشان کوتاه شده و زودتر از موعد مقرر که ۱۲۰روز است از بین می روند و بیماریهای خونی مختلفی در بدن انسان ایجاد می شود که بعضی از این بیماریها ارثی و بعضی اکتسابی هستند.
ایوب کرد تمینی معاون شبکه بهداشت و درمان  شهرستان سیب و سوران به خبرنگار شستون گفت: بیماری های خونی ارثی و اکتسابی مختلفی در شهرستان سیب و سوران وجود دارد.
وی افزود: از جمله این بیماری های خونی تالاسمی، هپاتیت ومالاریا هستند که شایع ترین آن ها در شهرستان به دلیل ازدواج های سنتی، بیماری خونی تالاسمی می باشد.
کرد ادامه داد: تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که در افراد مبتلا به تالاسمی ماژور به مقدار کافی هموگلوبین ساخته نمی‌شود و گلبولهای قرمز خون این بیماران تقریبا خالی از هموگلوبین است.
وی اظهار داشت: مبتلایان به تالاسمی ماژور در هنگام تولد، طبیعی هستند ولی بین سه ماهگی و ۱۸ ماهگی دچار کم خونی می‌شوند و علائمی چون رنگ پریدگی، کم خوابی، بی میلی به غذا و حالت تهوع دارند و اگر درمان نشوند می‌میرند.
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیب و سوران با اشاره به اینکه، فرزندان مبتلا به تالاسمی ماژور از پدر و مادرانی متولد می‌شوند که هر دو مبتلا به تالاسمی مینور هستند، بیان کرد: به منظور جلوگیری از تولد چنین نوزادانی ضروری است در هنگام ازدواج خون زن و مرد از جهت ابتلا به بیماری تالاسمی مینور مورد آزمایش قرار می گیرند تا در صورت ابتلای هر دو آنها به این بیماری از ازدواج جلوگیری و یا با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات ژنتیک فرزندشان مورد کنترل و درمان قرار داده شود.
وی اذعان داشت: براساس آمارهای موجود طی سال های اخیر به دلیل اطلاع رسانی کافی در خصوص پیشگیری قبل از ازدواج، میزان تولد نوزادان تالاسمی کاهش یافته و با پیشرفت علم پزشکی نیز طول عمر این بیماران در کشورمان رو به افزایش است.
کرد با بیان اینکه شهرستان سیب و سوران مرکز انتقال خون ندارد، ادامه داد: متاسفانه بسیاری از مردم شهرستان برای تهیه ی خون مورد نیاز بیماران خود باید مسافتی حدود ۴۰ تا ۹۰ کیلومتر را طی و به مرکز انتقال خون شهرستان سراوان مراجعه نمایند.
وی با تشکر از حضور پر شور مردم شهرستان برای اهدای داوطلبانه ی خون، تصریح کرد: در مناسبت ها و ایام های محتلف در طول سال، مرکز انتقال خون سراوان با همکاری مرکز بهداشت و جمعیت حلال احمر سیب و سوران اقدام به خونگیری داوطلبانه از مردم عزیز شهرستان می نکند.
انتهای پیام///
 
 
 


معادله امنیتی: *